FM 2895 over Reiser Creek
Good Condition68 years old304 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 14.05 Mi S Of US 59 |
| Carries | FM 2895 |
| Crosses | Reiser Creek |
| Coordinates | 27.49750, -99.06422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 107.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 304 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400298802001 |