FM 2895 over Draw
Good Condition60 years old304 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 12.50 Mi S Of US 59 |
| Carries | FM 2895 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.52030, -99.06004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 111.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 304 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400298802002 |