Espejo-gates RD over Velenzuela Creek Relief
Poor Condition73 years old4,242 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 5.15 Mi W Of US 83 |
| Carries | Espejo-gates RD |
| Crosses | Velenzuela Creek Relief |
| Coordinates | 28.19557, -99.68257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Other |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 29.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,242 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400AA0115102 |