Espejo-gates RD over Velenzuela Creek
Poor Condition73 years old4,242 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 5.20 Mi W Of US 83 |
| Carries | Espejo-gates RD |
| Crosses | Velenzuela Creek |
| Coordinates | 28.19599, -99.68344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Other |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 39.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,242 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400AA0115103 |