Mines RD over San Ambrosia Creek
Good Condition10 years old591 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 28.3 Mi N Of End FM 1472 |
| Carries | Mines RD |
| Crosses | San Ambrosia Creek |
| Coordinates | 28.18894, -100.09286 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 301.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 591 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400AA0179100 |