Mines RD over Chupadora Creek
Fair Condition76 years old591 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 27.8 Mi N Of End FM 147 |
| Carries | Mines RD |
| Crosses | Chupadora Creek |
| Coordinates | 28.18481, -100.08562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 69.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 591 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400AA0350009 |