Mangana Hein RD over Draw
Fair Condition18 years old6,630 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.32 Mi E Of US 83 |
| Carries | Mangana Hein RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.40093, -99.45715 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 195.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,630 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0313005 |