Lp 20 NB over San Idelfonso Creek
Good Condition14 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 5.10 Mi S Of SH 359 |
| Carries | Lp 20 NB |
| Crosses | San Idelfonso Creek |
| Coordinates | 27.42519, -99.45024 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 896.0 ft (273.1 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 4369.6 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008616190 |