Mines RD over Espada Creek Branch
Fair Condition42 years old194 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 2.55 Mi N Of End FM 1472 |
| Carries | Mines RD |
| Crosses | Espada Creek Branch |
| Coordinates | 27.91606, -99.84206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 158.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 194 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0350002 |