Mines RD over Espada Creek Branch
Good Condition9 years old357 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 7.0 Mi N Of End FM 1472 |
| Carries | Mines RD |
| Crosses | Espada Creek Branch |
| Coordinates | 27.97876, -99.85271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 149.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 357 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0350005 |