Mines RD over Espada Creek
Good Condition16 years old194 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 9.3 Mi N Of End FM 1472 |
| Carries | Mines RD |
| Crosses | Espada Creek |
| Coordinates | 28.00326, -99.87502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 180.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 194 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0350007 |