Jennings RD over Agua Azul Creek
Fair Condition36 years old25 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 9.0 Mi S Of SH 359 |
| Carries | Jennings RD |
| Crosses | Agua Azul Creek |
| Coordinates | 27.33244, -99.14518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 282.0 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA1004001 |