Jennings RD over Barrocito Creek
Good Condition38 years old25 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 11.1 Mi S Of SH 359 |
| Carries | Jennings RD |
| Crosses | Barrocito Creek |
| Coordinates | 27.30344, -99.15929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 115.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA1004002 |