Lincoln Road over Salado Creek
Fair Condition79 years old23 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 11.9 Mi N Of US 59 |
| Carries | Lincoln Road |
| Crosses | Salado Creek |
| Coordinates | 27.83274, -99.05676 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 106.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400AA1020001 |