Lincoln Road over Salado Creek Branch
Fair Condition59 years old23 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 12.1 Mi N Of US 59 |
| Carries | Lincoln Road |
| Crosses | Salado Creek Branch |
| Coordinates | 27.83169, -99.05939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 34.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400AA1020002 |