Lincoln RD over Becerra Creek
Fair Condition9 years old80 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 17.6 Mi N Of US 59 |
| Carries | Lincoln RD |
| Crosses | Becerra Creek |
| Coordinates | 27.84777, -99.13805 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 218.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA1021003 |