Yukon LN over Drainage Ditch
Fair Condition23 years old3,167 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.01 Mi W Of Backwoods |
| Carries | Yukon LN |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 27.60371, -99.45729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 113.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,167 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AK8651001 |