Lp 20 Wbml over International BLVD
Good Condition9 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 2.3 Mi W Of IH 35 |
| Carries | Lp 20 Wbml |
| Crosses | International BLVD |
| Coordinates | 27.61313, -99.46616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 288.1 ft (87.8 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1554.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614197 |