Lake Carnegie Ct over Draw
Fair Condition18 years old340 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.20 Mi E Of Lk Nakuru Ct |
| Carries | Lake Carnegie Ct |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.56198, -99.43138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 356.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00188001 |