Hillside RD over Zacate Creek
Good Condition44 years old6,974 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.4 Mi W Of Mcpherson RD |
| Carries | Hillside RD |
| Crosses | Zacate Creek |
| Coordinates | 27.54592, -99.49000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 349.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,974 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00510001 |