Mcpherson RD over Zacate Creek
Fair Condition33 years old28,435 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.5 Mi N Of Bus 59 |
| Carries | Mcpherson RD |
| Crosses | Zacate Creek |
| Coordinates | 27.55184, -99.48132 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Area | 597.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,435 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00765002 |