Is 464 Sbl over Ns Rr & Br Milldam Creek
Fair Condition42 years old27,666 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Chesapeake |
| Location | 0.28mi Fr Rte13/0.25to460 |
| Carries | Is 464 Sbl |
| Crosses | Ns Rr & Br Milldam Creek |
| Coordinates | 36.77759, -76.28087 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 279.9 ft (85.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 1620.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,666 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 21 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021954 |