Is 464 Nbl over Milldam Creek
Fair Condition40 years old24,637 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Chesapeake |
| Location | 0.73 Mi Fr Int US 13 |
| Carries | Is 464 Nbl |
| Crosses | Milldam Creek |
| Coordinates | 36.78334, -76.28455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 606.3 ft (184.8 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 3714.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,637 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021955 |