Vinedale ST over Western Burbank Channel
Good Condition66 years old200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | .07 Mi East Of Glenoaks B |
| Carries | Vinedale ST |
| Crosses | Western Burbank Channel |
| Coordinates | 34.22862, -118.36401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 109.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1372 |