Is 464 Sbl over South Norfolk Basin
Fair Condition46 years old24,404 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Chesapeake |
| Location | 2.54 Mi Fr US 13 |
| Carries | Is 464 Sbl |
| Crosses | South Norfolk Basin |
| Coordinates | 36.80861, -76.27979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 464.9 ft (141.7 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 3670.0 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,404 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021968 |