Is 464 Sbl over South Norfolk Basin
Fair Condition46 years old24,404 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Chesapeake |
| Location | 2.65 Mi To US 13 |
| Carries | Is 464 Sbl |
| Crosses | South Norfolk Basin |
| Coordinates | 36.81020, -76.28054 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Area | 1728.7 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,404 (2022) |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021969 |