Greenville Avenue over Asylum Creek
Good Condition90 years old11,165 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Staunton |
| Location | .12hampton St-.06wellerdr |
| Carries | Greenville Avenue |
| Crosses | Asylum Creek |
| Coordinates | 38.14065, -79.07138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 151.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,165 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021980 |