Greenville Ave. over Lewis Creek
Fair Condition76 years old2,457 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Staunton |
| Location | Coalter St.at Commerce RD |
| Carries | Greenville Ave. |
| Crosses | Lewis Creek |
| Coordinates | 38.14730, -79.06829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Area | 364.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,457 (2022) |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021981 |