Wbl Ricmond RD over Csx Railway
Good Condition57 years old13,053 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Staunton |
| Location | .25 Mi West RTE 81 |
| Carries | Wbl Ricmond RD |
| Crosses | Csx Railway |
| Coordinates | 38.13188, -79.04009 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.2 ft (59.5 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 755.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,053 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021984 |