Statler Blvd. over Csx Rwy & Private Road
Fair Condition47 years old12,608 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Staunton |
| Location | 0010250 0067254 |
| Carries | Statler Blvd. |
| Crosses | Csx Rwy & Private Road |
| Coordinates | 38.14431, -79.05595 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.2 ft (59.8 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 1512.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,608 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021993 |