Vineland AVE over Los Angeles River
Good Condition96 years old28,300 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.2 Mi North Ventura BLVD |
| Carries | Vineland AVE |
| Crosses | Los Angeles River |
| Coordinates | 34.14339, -118.37013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 112.2 ft (34.2 m) |
| Deck Area | 1781.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,300 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1374 |