Whaleyville Blvd. over Spivey Swamp
Fair Condition81 years old6,007 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.29 To 616 / 0.37 To 672 |
| Carries | Whaleyville Blvd. |
| Crosses | Spivey Swamp |
| Coordinates | 36.58543, -76.68877 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 88.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,007 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022008 |