Freeman Mill Rd. over Spivey Swamp
Poor Condition72 years old587 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.30 To 616_/ O.60 To 671 |
| Carries | Freeman Mill Rd. |
| Crosses | Spivey Swamp |
| Coordinates | 36.60200, -76.70679 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 63.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 587 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022148 |