Washington Blv over Los Angeles River
Good Condition95 years old20,077 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.2 Mi West Of Soto ST |
| Carries | Washington Blv |
| Crosses | Los Angeles River |
| Coordinates | 34.01730, -118.22375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 312.0 ft (95.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 2054.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,077 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1375 |