Bridge RD (rt 17n) over Bennetts Creek
Fair Condition57 years old14,141 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 3.29mi.fr.wcl Chesapeake |
| Carries | Bridge RD (rt 17n) |
| Crosses | Bennetts Creek |
| Coordinates | 36.86313, -76.47769 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1013.1 ft (308.8 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 3396.8 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,141 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022023 |