Bridge Road over Nansemond River
Fair Condition45 years old21,420 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 2.36 Mi.fr. Isle Of Wight |
| Carries | Bridge Road |
| Crosses | Nansemond River |
| Coordinates | 36.88707, -76.49256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 4102.0 ft (1250.3 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 16003.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,420 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022024 |