Ruritan Boulevard over Kingsale Swamp
Fair Condition103 years old1,999 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.41 Mi.fr.wcl Holland |
| Carries | Ruritan Boulevard |
| Crosses | Kingsale Swamp |
| Coordinates | 36.69818, -76.80304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 155.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,999 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022037 |