US 58 Wbl & Bypass over Rte. 653 (old Dutch Rd.)
Fair Condition50 years old10,754 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.35 Mi.fr.int.rte. 660 |
| Carries | US 58 Wbl & Bypass |
| Crosses | Rte. 653 (old Dutch Rd.) |
| Coordinates | 36.67906, -76.77415 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 478.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,754 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022074 |