West BLVD over Venice BLVD
Good Condition93 years old12,718 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.36mi W/o Crenshaw BLVD |
| Carries | West BLVD |
| Crosses | Venice BLVD |
| Coordinates | 34.04646, -118.33451 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 464.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,718 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1380 |