Desert Road over Cypress Swamp
Fair Condition45 years old240 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.10 To 675 / 1.10 To 642 |
| Carries | Desert Road |
| Crosses | Cypress Swamp |
| Coordinates | 36.62691, -76.56564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 377.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022096 |