White Marsh Rd. over Cypress Swamp
Fair Condition67 years old437 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.90mi.fr.int.rte:675 |
| Carries | White Marsh Rd. |
| Crosses | Cypress Swamp |
| Coordinates | 36.62724, -76.58262 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 268.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 437 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022128 |