Whitsett AVE over Los Angeles River
Good Condition76 years old18,649 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.1 M N/o Ventura BLVD |
| Carries | Whitsett AVE |
| Crosses | Los Angeles River |
| Coordinates | 34.14349, -118.40508 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 511.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1967) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,649 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1383 |