Pineview Road over Back (chapel) Swamp
Fair Condition77 years old25 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.75 Mi.fr.int.rte. 666 |
| Carries | Pineview Road |
| Crosses | Back (chapel) Swamp |
| Coordinates | 36.57623, -76.80776 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 146.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022163 |