Wilbur AVE over Aliso Creek
Good Condition71 years old15,108 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.1 N/o Strathern ST |
| Carries | Wilbur AVE |
| Crosses | Aliso Creek |
| Coordinates | 34.21674, -118.54473 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Area | 436.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,108 (2016) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1385 |