Dam Neck Road over Drainage Canal
Fair Condition35 years old15,800 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 2.00gen Bt Bl/.05ent Nav |
| Carries | Dam Neck Road |
| Crosses | Drainage Canal |
| Coordinates | 36.78366, -75.96398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 242.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,800 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022167 |