Gen Booth BLVD over Rudee Inlet
Fair Condition58 years old6,548 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.00 To 60 / 1.70birdneck |
| Carries | Gen Booth BLVD |
| Crosses | Rudee Inlet |
| Coordinates | 36.83055, -75.97256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 683.1 ft (208.2 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 2352.7 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,548 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022191 |