Elbow Road over Drainage Canal
Fair Condition66 years old12,056 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.50salem Rd/0.70ind Riv |
| Carries | Elbow Road |
| Crosses | Drainage Canal |
| Coordinates | 36.76591, -76.13013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 39.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,056 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022176 |