S Independence Bld over Drainage Canal
Fair Condition36 years old7,561 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.02moorck Rd0.03salem RD |
| Carries | S Independence Bld |
| Crosses | Drainage Canal |
| Coordinates | 36.77815, -76.12616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 816.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,561 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022194 |