Rosemont Road over Sunset Canal
Fair Condition51 years old17,708 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.30s Lynhavn1.02hollnd R |
| Carries | Rosemont Road |
| Crosses | Sunset Canal |
| Coordinates | 36.79892, -76.09899 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Area | 368.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,708 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022200 |