E Green Garden Cir over Sunset Canal
Good Condition53 years old1,377 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.50s Lynhavn0.40hollnd R |
| Carries | E Green Garden Cir |
| Crosses | Sunset Canal |
| Coordinates | 36.79831, -76.09013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 183.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,377 (1989) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022202 |